Niewiele rzeczy może tak umilić podróż samochodem, jak doskonałej jakości system audio, który pozwala się rozkoszować symfonią dźwięku. Kiedyś najwyższa jakość odsłuchu była zarezerwowana dla profesjonalistów studyjnych i audiofilów. A teraz będzie można jej doświadczyć w kabinie nowego, elektrycznego Volvo EX90.

Kabina samochodu jest trudnym miejscem do nagłośnienia, ponieważ dociera do niej wiele niepożądanych odgłosów: choćby silnika. Ale nie dotyczy to nowego Volvo EX90, który jest elektryczny, a jego kabina jest doskonale wytłumiona. To zdecydowanie Volvo o najcichszym wnętrzu, jakie kiedykolwiek zbudowaliśmy. Zatem mamy pierwszy element układanki, jakże pożądany przez audiofilów: ciszę. I to w tej ciszy rozbrzmiewa system Bowers&Wilkins High Fidelity.

Wierne odwzorowanie dźwięku

Nawet gdy Volvo EX90 było tylko szkicem na papierze, nasi projektanci współpracowali z inżynierami dźwięku z Bowers & Wilkins, aby zapewnić, że każdy z pasażerów 7-osobowego auta będzie mógł cieszyć się realistycznym dźwiękiem przestrzennym 3D generowanym przez 25 głośników rozmieszczonych w całej kabinie.

Firma Bowers & Wilkins była naturalnym i oczywistym wyborem jako partner w zakresie dostarczenia systemu audio klasy premium do nowego Volvo EX90. Cenimy ich bezkompromisowe podejście do kwestii dźwięku. To wpisuje się w nasz język projektowania — mówi Jorge Furuya, nasz szef działu UX samochodu w Volvo Cars. Doświadczenie audio premium jest tym, czego oczekują od nas nasi klienci i cieszymy się, że możemy współpracować z niektórymi z najbardziej szanowanych marek w branży audio, aby to zapewnić.

Dzięki zoptymalizowanemu rozmieszczeniu głośników i studyjnej technologii głośników, muzyka płynąca przez system o łącznej mocy 1610 W jest dostarczana do twoich uszu dokładnie tak, jak chciał tego artysta. Tę filozofię specjaliści z Bowers & Wilkins nazywają po prostu „prawdziwym dźwiękiem”.

Nagłośnienie Volvo EX90 wykorzystuje także funkcję Dolby Atmos, która sprawia, że dźwięk wydaje się pełen głębi, czysty i przede wszystkim przestrzenny. Ten efekt słychać na każdym siedzeniu naszego dużego SUV-a. Trójwymiarowy dźwięk dociera nie tylko do uszu kierowcy. Wymagało to naturalnie wiele pracy na etapie projektowym.

System audio ma kilka trybów odtwarzania dźwięku. Tryb studyjny odwzorowuje brzmienie neutralnie i czysto – jak w studiu nagraniowym i można go dostroić pod kątem pasażerów siedzących na każdym miejscu w kabinie. Ustawienie sceny indywidualnej zapewnia wrażenie artysty występującego specjalnie dla Ciebie, a tryb sali koncertowej odtwarza akustyczną atmosferę sali koncertowej w naszym rodzinnym mieście Göteborgu.  Każdy z tych trybów oferuję inną głębię i przestrzeń: od najmniej przestrzennego trybu studio po tryb Sali koncertowej, gdzie przestrzeni i głębi w brzmieniu jest najwięcej.

Starannie zintegrowane rozmieszczenie głośników – w desce rozdzielczej, drzwiach, podsufitce, nadkolach tylnych kół i wbudowanych w zagłówki przednich siedzeń – przyczynia się do naszego minimalistycznego, skandynawskiego języka projektowego.

Część głośników jest wyposażonych w zaprojektowane specjalnie dla EX90 wytrawiane, szczotkowane maskownice głośników ze stali nierdzewnej. Są umieszczone w podświetlanej drewnianej obudowie, co zapewnia wysoki poziom przejrzystości akustycznej i najlepszą możliwą jakość dźwięku bez uszczerbku dla najwyższej jakości detali.

Teraz, gdy nasza współpraca z Volvo Cars zbliża się już do 10 lat, z dumą wprowadzamy na rynek wysokiej jakości system audio w Volvo EX90 — mówi Dan Shepherd, wiceprezes ds. partnerstw licencyjnych w firmie Bowers & Wilkins. Najnowszy i najbardziej wyrafinowany system rozrywki samochodowej, który wspólnie opracowaliśmy, zapewnia wyjątkowo realistyczne i wciągające wrażenia dźwiękowe.

źródło: www.volvocars.com