Akumulator załadowany w 5 minut!

Volvo Cars po raz kolejny inwestuje na rzecz rozwoju samochodów elektrycznych. Tym razem zwrócili uwagę na technologię szybkiego ładowania akumulatorów, opracowaną przez izraelską firmę StoreDot.

Ich akumulatory są w stanie w ciągu zaledwie 5 minut załadować się wystarczająco, aby umożliwić przejechanie 160 km samochodem elektrycznym. Te niezwykłe osiągi zwróciły na siebie uwagę Volvo Cars Tech Fund, której inwestycja umożliwi przyśpieszenie masowej produkcji, która rozpocznie się najprawdopodobniej już w 2024 roku. Co równie istotne, Volvo jest pierwszym producentem samochodów marki premium, który dokonał takiej inwestycji w produkty StoreDot.

W nowych akumulatorach podstawowym pierwiastkiem umożliwiającym tak szybki przepływ energii jest krzem. Dzięki temu baterie ładują się szybciej i mają większą pojemność bez potrzeby zwiększania swojej masy. Warto też zaznaczyć, że do ich produkcji wykorzystuje się mniej metali ciężkich. Dodatkowo nowoczesne oprogramowanie stworzone specjalnie dla nowych baterii umożliwia ich jeszcze efektywniejsze wykorzystywanie.

Chcemy dokonywać najszybszej transformacji w naszej branży, a Tech Fund odgrywa kluczową rolę w nawiązywaniu współpracy z przyszłymi liderami technologii. Nasza inwestycja w StoreDot doskonale pasuje do tego sposobu myślenia, a ich zaangażowanie w elektryfikację i mobilność bezemisyjną odpowiada naszemu. Cieszymy się, że nasza współpraca zakończyła się sukcesem dla obu stron i pracujemy nad wprowadzeniem tej przełomowej technologii na rynek.

Alexander Petrofski, szef Volvo Cars Tech Fund

Współpraca z StoreDot będzie miała ścisły związek z niedawno powstałą spółką joint venture między Volvo Cars a Norhvolt, najważniejszym producentem akumulatorów w Szwecji. Dzięki inwestycji w StoreDot, Volvo Cars otrzymało dostęp do wszystkich nowych technologii powstałych w wyniku tej współpracy.

źródło: www.volvocars.com