Cicha nawierzchnia

Mieszkańcy Bierunia będą mogli spać spokojniej. A to dzięki nowo zaprojektowanej cichej nawierzchni na drodze krajowej 44, która ma przeciwdziałać hałasowi drogowemu.

Droga zostanie wykonana przez firmę Usługi Transportowo Drogowe Mostowe Jan Opitek z Chełma Śląskiego i zostanie położona w regionie ulic Granitowej, Warszawskiej oraz Mieszka I. Szacuje się, że zostanie oddana do użytku między grudniem 2022 a marcem 2023.

Nowa nawierzchnia będzie się składać z nowoczesnej mieszanki mineralno asfaltowej BBTM (beton bitumineuse trés mince). Skrót ten tłumaczy się jako beton asfaltowy do bardzo cienkich warstw. Cechuje się odpornością na mróz oraz wodę. Jest bardziej spójny i szczelny niż tradycyjne mieszanki oraz bardzie szorstki.

Co najważniejsze, BBTM jest zdolny do redukcji hałasu drogowego. Badania wykazały, że redukuje hałas w granicach 5-6 dB, względem innych mieszanek mineralno-asfaltowych. Dzięki temu stanowi on realną alternatywę dla innych rozwiązań, jak np. budowa ekranów akustycznych.

źródło: www.gov.pl