Ciężarówki ze stali ekologicznej

W trzecim kwartale 2022 roku Volvo Trucks stanie się pierwszym na świecie producentem ciężarówek z elementami wykonanymi ze stali wolnej od paliw kopalnych. Stal jest produkowana przez firmę SSAB z siedzibą w Szwecji i posłuży do produkcji nowej generacji pojazdów ciężarowych napędzanych energią elektryczną.

SSAB do produkcji swojej stali wykorzystuje wodór zamiast tradycyjnych paliw kopalnych, co stanowczo zmniejsza emisję dwutlenku węgla i prawie nie wpływa na środowisko naturalne. Stal zostanie wykorzystana do budowy szkieletu ciężarówek (podłużnicy ramy samochodu), na której zostaną ulokowane wszystkie pozostałe elementu pojazdu.  W przyszłości, kiedy produkcja stali ekologicznej będzie szerzej dostępna, posłuży ona do wykonania także innych elementów.

Będziemy zwiększać wykorzystanie materiałów wolnych od paliw kopalnych we wszystkich naszych samochodach ciężarowych tak, aby uzyskać efekt zerowej emisji netto nie tylko podczas eksploatacji, ale także w odniesieniu do materiałów, z których są zbudowane.

Jessica Sandström, starszy wiceprezes ds. zarządzania produktem w Volvo Trucks.

Co istotne, 30% nowych pojazdów ciężarowych będzie się składać z materiałów pochodzących z recyklingu. Sam pojazd, po zakończeniu swojego żywota, zostanie poddany recyklingowi aż w 90%. Dzięki temu, Volvo Trucks będzie coraz bliżej osiągnięcia swojego celu, którym jest produkcja w obiegu zamkniętym i neutralnym dla klimatu.

źródło: www.volvogroup.com