Family Bond

Family Bond

Niestety nie jest to tytuł nowego filmu o agencie 007, który zdecydował zamienić smoking na fartuszek, a nazwa płatnego urlopu rodzicielskiego dla pracowników Volva.

Volvo Cars wprowadziło w kwietniu bieżącego roku politykę urlopów bez względu na płeć, z czego ucieszyło się 40.000 pracowników na całym świecie. Wedle tego projektu, każdy kto przepracował minimum rok, może ubiegać się o półroczny urlop rodzicielski, w trakcie którego dostanie wypłatę w wysokości 80% podstawy zarobkowej. Co bardzo ważne, urlop ten przysługuje obojgu rodzicom w dowolnym momencie, do momentu skończenia przez dziecko trzech lat. Natomiast jest zupełnie nieistotne czy dziecko było adoptowane, lub jakiej płci są rodzice.

Chcemy stworzyć kulturę pracowniczą, która jednakowo traktuje rodziców bez względu na płećKiedy rodzice otrzymują wsparcie w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem rodzinnym, wpływa to korzystnie na ograniczenie nierówności płciowych i pozwala każdemu na realizację zawodową. Zawsze byliśmy firmą przyjazną rodzinie i nakierowaną na człowieka. Nową polityką urlopową podkreślamy nasze wartości, które z kolei wzmocnią naszą markę.

Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Family Bond jest polityką globalną, która określa minimalne urlopy rodzicielskie, aczkolwiek jeśli dany kraj oferuje dłuższy i lepiej płatny urlop, wtedy pracownik ma pełne prawo z niego skorzystać. A kraje, które do tej pory nie oferowały takich urlopów, lub oferowały je wyłącznie matkom, będą musiały się pogodzić z faktem, że średniowiecze przerwało dopłynięcie Kolumba na Karaiby. I to było dawno.

To coś więcej niż nowa polityka rodzicielska wobec naszych pracowników – to wprowadzenie w życie naszej firmowej kultury i firmowych wartościChcemy być inicjatorem zmian w branży i ustanowić nowy standard pracowniczy w wymiarze globalnym. Wprowadzając płatne urlopy rodzicielskie dla naszych pracowników, ograniczamy nierówności płciowe i zwiększamy dywersyfikację zatrudnienia, co zwiększy wydajność i wzmocni rozwój biznesu.

Hanna Fager, head of corporate functions

źródło: www.volvocars.com