Gothenburg Green City Zone

Jedno z największych miast Szwecji, Göteborg, pragnie w ciągu najbliższych dziewięciu lat stać się całkowicie neutralne dla środowiska. W tym celu władze miasta zwróciły się do firmy Volvo.

Projekt zakłada stworzenie nowych stref miejskich do testowania i rozwijania zielonych technologii, aby móc spełnić futurystyczne wymagania mieszkańców. Volvo będzie wspierało wprowadzanie bezemisyjnych środków lokomocji na specjalnie wyznaczonych obszarach miasta. Mieszkańcy będą mogli korzystać między innymi z robotaxi, czyli autonomicznych samochodów bez kierowców. Introwertycy co prawda nie wypowiedzieli się na ten temat publicznie, ale można założyć że wielu z nich planuje szybką przeprowadzkę w te tereny.

Rozpoczynamy projekt, który ma na celu ograniczenie liczby samochodów w mieście. Nasza inwestycja w usługę współdzielonej mobilności M, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji poprawia wydajność i efektywność korzystania z pojazdów. Chcemy być zaangażowani w tworzenie miast przyszłości i sprawić, by były miejscem przyjemnym do życia. Ta inicjatywa daje nam szansę, aby to zrobić i jednocześnie wziąć na siebie odpowiedzialność w naszym rodzinnym mieście.

Håkan Samuelsson, dyrektor generalny Volvo Cars.

Dodatkowo, strefa zielona będzie miejscem dla testów systemu geolokalizacji pojazdów, gdzie samochody będą poruszać się wyłącznie w trybie elektrycznym, będą rygorystycznie przestrzegać limitów prędkości. Sama infrastruktura drogowa także zostanie zinformatyzowana w celu lepszego przepływu informacji o samochodach w strefie. O licznych punktach ładowania elektrycznych pojazdów nie trzeba nawet wspominać.

Photo by Martin Magnemyr

Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i technologię, aby pomóc stworzyć miasto przyszłości, które będzie zelektryfikowane, połączone, współdzielone i neutralne dla klimatu. Jest to okazja, by dawać przykład, testując nowe technologie i usługi w środowisku na żywo na dużą skalę, możemy pokazać, że jeśli jest to możliwe tutaj, jest to możliwe wszędzie.

Henrik Green, dyrektor ds. Technologii w Volvo Cars

Zabiegi te mają konkretne cele, takie jak walka z korkami, obniżenie emisji spalin i przyśpieszenie rozwoju technologii przyszłości, które mogą zostać sprawdzone w sposób kompleksowy na prawdziwych ulicach i żywych ludziach, których dzięki poprawie bezpieczeństwa na drogach, powinno być więcej.

Photo by Jonas Jacobsson

źródło: www.volvocars.pl