Naturalne tworzywa sztuczne?

Naturalne tworzywa sztuczne?

Volvo Cars Tech Fund inwestuje w ekologiczne materiały wytwarzane przez szwajcarską firmę Bcomp. Firma ta stara się zrewolucjonizować rynek tworzyw sztucznych, opracowując wydajne i lekkie materiały na bazie włókien lnu.

Kalkuluje się, że w porównaniu z tradycyjnymi elementami z tworzyw sztucznych, produkty Bcomp wykorzystują 70% mniej plastiku, ich produkcja generuje do 62% niższą emisję CO2 oraz są one do 50% lżejsze. Wszystkie te czynniki są niezwykle istotne dla produkcji nowych pojazdów elektrycznych, które wedle założeń Volvo Cars mają być aerodynamiczne, neutralne dla klimatu oraz lekkie, co poprawi ich dotychczasowe osiągi.

Ta inwestycja jest kolejnym przykładem naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój i strategicznego skupienia się na zmniejszeniu naszego śladu węglowegoMamy długą tradycję współpracy z wiodącymi firmami technologicznymi, takimi jak Bcomp, ponieważ widzimy wspólne korzyści w pomaganiu im opracowywaniu innowacyjnych produktów i dostosowywania ich do potrzeb światowych rynków.

Alexander Petrofski, szef Volvo Cars Tech Fund

Zalety nowych komponentów na bazie lnu sprawiły, że zostały one wykorzystane w najnowszym samochodzie Volvo Cars – Concept Recharge. Materiały te pojawiły się między innymi w schowkach, zagłówkach oraz podnóżkach wewnątrz pojazdu. Na zewnątrz znajdziemy je w zderzakach oraz listwach progowych.

Rozwijanie tej technologii oraz badanie jej możliwych zastosowań przyśpieszy wykonanie planu Volvo Cars, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Jesteśmy bardzo zachęceni możliwościami oferowanymi przez kompozyty lniane, dlatego zastosowaliśmy je zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz Volvo Cars Concept RechargeJest to materiał przyjazny dla środowiska, charakteryzujący się bardzo niskim śladem węglowym, który zapewnia również atrakcyjną i naturalną estetykę.

Robin Page, szef designu w Volvo Cars

źródło: www.volvocars.com