Nowe przepisy wpłyną na odszkodowania

Wedle nowych przepisów wchodzących w życie 1 czerwca bieżącego roku, zakazuje się pieszemu korzystanie z wszelkich urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię, jeśli uniemożliwia mu to obserwację i zachowanie odpowiedniej ostrożności.

Zatem, jeśli pieszy będzie bawił się telefonem podczas przechodzenia i zostanie potrącony przez samochód, ubezpieczyciele wystawiający OC kierowcy będą mogli obniżać odszkodowania.

Może się tu powoływać na przyczynienie do powstania szkody zdefiniowane w art. 362 kodeksu cywilnego. Obecnie ubezpieczyciele mają możliwość korzystania z tego przepisu w kilku sytuacjach. Na przykład, gdy pieszy nie oglądając się po prostu wtargnie pod koła samochodu, wbiegając na przejście dla pieszych, szczególnie w sytuacji zmieniającego się światła lub w miejscu, gdzie przejście nie było dozwolone. Innym przykładem może być sytuacja, gdy idąca poboczem osoba będąca pod wpływem alkoholu, zatoczy się tak nieszczęśliwie, że zostanie potrącona przez pojazd. Przyczynienie stosuje się też wobec rowerzystów, którzy w sposób niedozwolony przejeżdżali przez przejście dla pieszych, zamiast zsiąść i przeprowadzić rower.

Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Nie jest jednak jasne o ile mogą zostać obniżone odszkodowania. Decydować będą o tym sądy, które będą indywidualnie rozpatrywały tego typu spory.

Warto także wspomnieć, że kierowcy są od teraz zobligowani do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zanim ten wejdzie na jezdnie. Szacuje się, że przepis ten ograniczy liczbę wypadków niezależnie od tego czy piesi będą korzystali z telefonu czy nie.

źródło: https://rf.gov.pl/