Nowy EX90 

Nowy EX90 

Już 9 listopada odbędzie się premiera zupełnie nowego samochodu Volvo. Nowy SUV o nazwie EX90, będzie napędzany wyłącznie energią elektryczną. Już teraz został ogłoszony flagowym SUV’em marki Volvo!

Inżynierowie Volvo Cars postanowili wprowadzić zupełnie nowe udogodnienia, które wyniosą poziom bezpieczeństwa i komfortu z jazdy na zupełnie nowy poziom. Pierwszym założeniem było to, aby EX90 był w stanie zrozumieć swojego kierowcę oraz jego otoczenie – a to dzięki możliwości aktualizowania i modyfikowania swojego systemu bezpieczeństwa na bieżąco. Zatem, w pewien futurystyczny sposób, samochód będzie się o nas uczyć. Dzięki zaawansowanym czujnikom pozna nasze zachowania, nauczy się je analizować i rozpoznawać naszą kondycję fizyczną. W ten sposób będzie wspierał nas, kiedy będziemy zmęczeni i senni.

System zewnętrzny będzie składał się z kamer, radarów oraz systemu lidar, analizujący całe otoczenie samochodu. Lidar będzie w stanie dostrzec nawet najmniejsze obiekty na drodze, kilkaset metrów przed pojazdem i na czas ostrzec kierowcę.

Wewnątrz, liczne czujniki i kamery będą na bieżąco badać skoncentrowanie kierowcy i dowiedzą się jeśli jest zmęczony lub jego uwaga została rozproszona. Wtedy pojazd zareaguje i lekkim szarpnięciem wyrwie kierowcę z letargu. Jeśli jednak dojdzie do najgorszego i kierowca zaśnie, EX90 zatrzyma się i wezwie pomoc.

To tylko wstęp do opisu nowego SUVA. Do czasu premiery zostanie ujawnione więcej szczegółów technicznych, o których nie zapomnimy poinformować!

źródło: www.volvocars.com