Nowy most na Dunajcu

Nowy most na Dunajcu

Właśnie oddano do dyspozycji kierowców most w Kurowie, niedaleko Nowego Sącza. Ma ponad 600 metrów długości i ponad 17 metrów szerokości. Sprawia to, że jest prawie dwukrotnie szerszy i dłuższy od do tej pory istniejącego mostu, którego początków możemy się doszukiwać przed II wojną światową. Staruszek zostanie rozebrany i upamiętniony punktem widokowym od strony Brzeska.

Nowy most został stworzony wedle projektu extradosed, którego parametry odpowiadają mostom belkowym, ale wyglądem przypomina most podwieszony. Jest to nowoczesne podejście, które obniża koszty produkcji oraz poprawia wygląd samego mostu. Co ważne, będzie to trzeci najdłuższy most tego typu w kraju, zaraz po moście w Kwidzynie i Ostródach.

Wraz z mostem wykonano nową kanalizację deszczową, kanał technologiczny oraz przełożono sieć teletechniczną. Do dokończenia pozostało oświetlenie, drogi serwisowe, zatoki autobusowe, ekrany akustyczne oraz przejścia pieszo-rowerowe. Wszystkie pracę zostanę zakończone wiosną przyszłego roku, aczkolwiek nie będą wpływały one na ruch po moście.

źródło: www.gov.pl