Od słów do czynów

Od słów do czynów

Aby zaspokoić zapotrzebowanie na samochody elektryczne i całkowicie zelektryfikować markę do 2030r., Volvo Cars wspólnie z firmą Northvolt stworzą własny zakład produkujący akumulatory. W spółce joint venture z Volvo Cars, firma Northvolt będzie odpowiedzialna za dostawę wysokiej jakości ogniw i systemów akumulatorowych.

Fabryka powstanie do trzech lat w rodzinnym miejsce Volvo – szwedzkim Göteborgu. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie tam znajduje się centrum badawczo-rozwojowe Volvo Cars. Nie bez znaczenia jest także obecna w tym regionie infrastruktura przemysłowa napędzana energią odnawialną. Zakłada się, że nowa fabryka ma być wolna od paliw kopalnych i ma stawiać na działanie w obiegu zamkniętym.

Inwestycja wyniesie ok. 30 mld. koron szwedzkich (12,85 mld zł.) i stworzy 3 000 miejsc pracy. Szacuje się, że rocznie fabryka będzie w stanie wyprodukować 500 000 akumulatorów do w pełni elektrycznych samochodów – BEV (eng.battery electric vehicle). Na jej czele stanie Pan Adrian Clarke, były dyrektor Tesli.

Nasze partnerstwo w zakresie ogniw akumulatorowych z Northvolt jest kluczem do naszych strategicznych ambicji w zakresie elektryfikacji. Dążymy do tego, aby do 2030 r. stać się liderem samochodów elektrycznych segmentu premium i sprzedawać wyłącznie pojazdy typu BEV.

Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars

Utworzenie tej gigafabryki w Göteborgu jest decydującym posunięciem, zarówno w celu dalszej transformacji jednego z najbardziej dynamicznych regionów motoryzacyjnych na świecie, jak i zostania wiodącym globalnym dostawcą akumulatoróprodukowanych w sposób zrównoważony.

Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt

źródło: www.volvocars.com