Para z rury wydechowej

Dzięki najnowszym osiągnięciom technologi wodorowej, wkrótce będzie to możliwe. Volvo Truck opracowało nowy typ samochodu ciężarowego z napędem na ogniwa zasilane wodorem, który obecnie wszedł w fazę testów.

Ciężarówki wodorowe będą mogły przebyć do tysiąca kilometrów na jednym tankowaniu, a z ich rur wydechowych będzie wydobywać się jedynie para wodna. Dodatkowo, będą one same wytwarzać 300kW energii elektrycznej. Co równie istotne, ładowanie ogniwa paliwowego wyprodukowanego przez firmę Cellcentric, będzie zajmować tylko piętnaście minut.

Od kilku lat pracujemy nad tą technologią i to wspaniałe uczucie zobaczyć pierwsze pojazdy jeżdżące na torze testowym. Połączenie napędu elektrycznego z akumulatorów i ogniw paliwowych umożliwi naszym klientom całkowite wyeliminowanie emisji CO2 z samochodów ciężarowych, niezależnie od rodzaju transportu. 

Roger Alm, Prezes Volvo Trucks.

Nowe samochody ciężarowe będą trzecią ekologiczną opcją, wraz z już dostępnymi ciężarówkami napędzanymi biogazem i pojazdami elektrycznymi. Szacuje się, że za kilka lat rozpocznie się faza testów u przewoźników, a wprowadzenie do obiegu nastąpi po 2025 roku.

źródło: www.volvotrucks.com