Premiera EX90

Premiera EX90

Nowy, w pełni elektryczny SUV marki Volvo swoimi możliwościami wyrywa się przed szereg znanych nam standardów. Jednocześnie nie zapomina o swoich skandynawskich korzeniach, a linia jego nadwozia podkreśla je z dumą.

Szwedzki design, nacisk na bezpieczeństwo i produkcja zmierzająca do neutralności dla klimatu dały nam Volvo dokładnie takie, jakie jest potrzebne kierowcom nowego stulecia.

EX90 jest pojazdem 7 miejscowym, w którym nie zabrakło miejsca na spory bagażnik. Pomimo swoich gabarytów jego akumulator posiada zasięg do 600 kilometrów, a moc 408 km rozpędzi go do setki w 5,9 sekundy. Warto wspomnieć, że akumulator w zależności od stacji ładowania, może zostać naładowany od 10 do 80% zaledwie w 30 minut.

O nowych zabezpieczeniach już pisaliśmy, aczkolwiek warto wspomnieć o niewidzialnej tarczy, która monitoruje otoczenie jak i wnętrze EX90. Kamery, radary i system LIDAR rozpoznają zagrożenia drogowe w dzień i w nocy, a także zareagują jeśli kierowca jest zbyt zmęczony lub rozproszony by prowadzić bezpiecznie.

Nowy SUV bywa porównywany do komputera na czterech kołach. Jego system o nazwie Xavier i Orin posiada procesor Qualcomm Technologies Cockpit Platforms, które wraz z nowoczesnym oprogramowaniem Volvo, zarządza systemami bezpieczeństwa, zarządzania energią i informacyjno-rozrywkowymi.

Pośrodku kokpitu znajdziemy 14,5 calowy ekran połączony z systemem Google. Możemy bezproblemowo ściągać znane nam aplikację z Google Play przy użyciu standardowego połączenia 5G. Mamy do dyspozycji Google Maps oraz możemy wesprzeć się Google Assistant, który jest zarządzany systemem głośnomówiącym. Nie musimy także martwić się gdzie zostawiliśmy kluczyki. EX90 może zostać otwarty naszym telefonem i automatycznie ustawić profil osobisty w pojeździe.

W środku jak i na zewnątrz znajdziemy ekologiczne materiały pochodzące z recyklingu, o których wspominaliśmy ostatnio. Należy do nich 15% użytej stali, 25% aluminium oraz 15% wszystkich tworzyw sztucznych.

Volvo EX90 jest wyrazem tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Jest to w pełni elektryczny samochód o zasięgu do 600 kilometrów na jednym ładowaniu, zaprojektowany z myślą o dalszym podnoszeniu naszych standardów bezpieczeństwa – pierwszy samochód Volvo, który jest faktycznie definiowany przez swoje oprogramowanie i stanowi część szerszego ekosystemu, łącząc się z domami użytkowników oraz ich innymi urządzeniami. Volvo EX90 to dla Volvo Cars pod wieloma względami początek nowej drogi.

Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo

źródło: www.volvocars.com