Rzut oka na tunel

Rzut oka na tunel

Tunelem pod górą Luboń Mały przejechały pierwsze samochody. Mimo, że przejazd nim trwa niespełna dwie minuty, tunel stanowi udogodnienie dla wszystkich kierowców zmierzających na Podhale oraz południe Europy.

Dzięki inwestycji i rozbudowie drogi ekspresowej S7, czas przejazdu od Lubnia do Rabki-Zdroju skrócił się o połowę. Niestety, nie można przejechać szybciej, ponieważ w tunelu obowiązuje ograniczenie do 100 km/godz., którego pilnuje odcinkowy pomiar prędkości.

Tunel ma długość 2058 metrów, jest wysoki na 4,7 m oraz szeroki na prawie 15 metrów. Każdy pas ruchu ma po 3,5 metra szerokości, obok których znajdują się 3 metrowe pasy awaryjne. Co 172,5 metra znajduje się nisza ewakuacyjna, z czego jedna centralna umożliwia przejazd dla służb ratowniczych. Co 86 metrów znajduje się nisza alarmowa i hydrantowa. Nisze alarmowo-sygnalizacyjne są oddzielone od jezdni przeszklonymi ekranami z uwagi na hałas. Poza tym, w samym środku przejazdu znajduje się zatoka postoju awaryjnego. Do tunelu należą także dwa budynki techniczne, dwa budynki dyspozytorni oraz centrum zarządzania tunelem, które pracuje całodobowo.

Rada Gminy Jordanów nadała tunelowi im.„Marii i Lecha Kaczyńskich” a estakada między tunelem a Zbójecką Górą otrzymała im. gen. Stanisława Maczka.

Ponad połowa inwestycji została dofinansowana przez Unię Europejską w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

źródło: www.gov.pl