Na taki pomysł wpadło szefostwo koncernu stalowego SSAB, który od 1978 króluje na szwedzkim rynku. Projekt o nazwie HYBRIT polega na produkcji stali bez wykorzystywania paliw kopalnych, co finalnie zlikwiduje ślad węglowy i zmniejszy emisję CO2 w Szwecji o 10%.
Wedle tego założenia, dobrze nam znany węgiel koksowy zostanie zastąpiony przez wodór i energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Jako że do tego tańca trzeba trojga, SSAB połączyło siły z firmą energetyczną Vattenfall, która dostarczy potrzebnej energii do wytapianie oraz z producentem rudy żelaza LKAB, który zadba o to, aby było co wytapiać. Całość przedsięwzięcia będzie miało swój finał w zakładach HYBRIT w szwedzkim mieście Luleå.
Pierwsze zamówienie złożyło już Volvo Cars. Firma ta stanie się pierwszym na świecie producentem, który wykorzysta wytapianą ekologicznie stal do produkcji nowego modelu samochodu. Będzie to test, który przetrze szlaki innym producentom, którzy będą mogli nabywać stal na skalę komercyjną od 2026 roku. Volvo Cars zadeklarowało, że wtedy też jako pierwsze złoży duże zamówienie.
Ponieważ stale zmniejszamy nasz całkowity ślad węglowy, proces produkcji stali jest głównym kierunkiem naszych najbliższych działań. Współpraca z SSAB w zakresie rozwoju stali wolnej od paliw kopalnych może przynieść znaczne redukcje emisji w naszym łańcuchu dostaw.
Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars
Budujemy całkowicie wolny od paliw kopalnych łańcuch wartości aż do klienta końcowego. Nasza przełomowa technologia praktycznie nie pozostawia śladu węglowego i pomoże wzmocnić konkurencyjność naszych klientów. Wspólnie z Volvo Cars dążymy do opracowywania produktów ze stali wolnej od paliw kopalnych dla samochodów przyszłości.
Martin Lindqvist, prezes i dyrektor generalny SSAB
Innowacje na bieżąco implementowane przez Volvo Cars z pewnością zasłużą na szacunek ekologów. Światowy przemysł stali jest odpowiedzialny za 7% emisji CO2, a bez niej producenci samochodów umarli by z nudów. Zatem wszelkie działania ograniczające emisję CO2 przez branżę motoryzacyjną są na wagę złota. Przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego i wykonania planu przez Volvo Cars, która planuje być neutralną dla klimatu już w 2040 roku.
źródło: www.volvocars.com