Trójkąt europejskiej produkcji

Trójkąt europejskiej produkcji

Po prawie 60 latach, Volvo Cars podjęło decyzję o utworzeniu na terenie Europy nowej fabryki. Nowy zakład będzie produkował samochody zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Jest to odpowiedz na stały wzrost popytu na tego typu pojazdy w Europie. Z tego powodu nowy zakład produkcyjny powstanie w pobliżu Koszyc na terenie Słowacji, co pozwoli utworzyć europejski trójkąt produkcyjny obejmujący największy region sprzedaży (wraz z fabryką w Gandawie w Belgi i z zakładem w Torslandii w Szwecji). Poza tym, Koszyce zostały wybrane ponieważ umożliwiają bardzo dobre połączenia z resztą europejskich miast oraz z dostawcami Volvo Cars.

Ekspansja w Europie, w naszym największym regionie sprzedaży, ma kluczowe znaczenie dla elektryfikacji naszej marki i dalszego wzrostu. Bardzo się cieszę, że możemy rozszerzyć zasięg produkcyjny Volvo Cars na Słowację i nie mogę się doczekać powitania nowych kolegów i partnerów w tej nadchodzącej podróży. 

Jim Rowan, CEO Volvo Cars

Nowa fabryka ma być ucieleśnieniem ekologicznych ambicji Volvo Cars, produkując elektryczne samochody nie wpływając przy tym na klimat. Całość inwestycji ma wynieść 1,2 miliarda euro, a prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku. Natomiast linie produkcyjne zostaną zainstalowane dwa lata później. Wedle harmonogramu, pierwszy samochód nowej generacji opuści fabrykę już w 2026 roku.

Kalkuluje się, że rocznie fabryka w Koszycach będzie produkować ćwierć miliona samochodów elektrycznych i zapewni miejsca pracy dla kilku tysięcy Słowaków jednocześnie przyśpieszając rozwój i bogacenie się regionu.

źródło: www.volvocars.com