Volvo Cars Group i Northvolt łączą siły

Volvo Cars Group i Northvolt łączą siły

Plan Volvo Cars zakłada, że już za 9 lat 100% jej oferty będą stanowiły samochody elektryczne. Przewidując rosnący popyt na akumulatory, które wskoczą na miejsce silników spalinowych, Volvo znalazło odpowiedniego producenta z którym niebawem zacznie współpracę.

Firma Northvolt specjalizuje się w ogniwach oraz systemach bateryjnych od 2016 roku. Od początku swojego powstania stawiała główny nacisk na produkcję ekologiczną i jak najbardziej neutralną dla środowiska. Jako że obu firmom przyświecają te same ideały, postanowiły zawiązać spółkę typu joint venture. Zakłada ona, że firmy połączą swoje siły w przypadku tego konkretnego projektu, ale zachowają odrębność swoich struktur.

Współpraca z Northvolt zapewni nam dostawę wysokiej jakości, zrównoważonych ogniw akumulatorowych, które wspomogą naszą transformację w producenta samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym. Wesprze także nasze wewnętrzne możliwości rozwoju. 

Håkan Samuelsson, prezes Volvo Car Group

Aby ruszyć z produkcją nowoczesnych ogniw akumulatorowych, najpierw trzeba je wynaleźć. W tym celu już w przyszłym roku zacznie swoją pracę centrum badawcze, które powstanie na terenie Szwecji. Rezultaty tych badań ruszą do globalnej produkcji w 2026 roku, a zajmie się tym fabryka tak nowa i nowoczesna, że jeszcze nie istnieje. Ale zaistnieje. I to z przytupem. Plany zakładają, że będzie w 100% zasilana ekologiczną energią i zagwarantuje 3 tysiące miejsc pracy. Efekty jej pracy mają znaleźć się pod „maską” całkowicie elektrycznego modelu XC60, który zastąpi swojego popularnego, aczkolwiek spalinowego odpowiednika.

Współpraca z Northvolt jest ważnym krokiem, wspierającym nasze dążenie do pełnej elektryfikacji do 2030 roku. Baterie to jedne z najważniejszych części w pełni elektrycznego samochodu, a połączenie sił z Northvolt zapewni nam wydajny i ekonomiczny łańcuch dostaw wysokiej jakości akumulatorów, wytwarzanych w Europie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Javier Varela, kierownik działu operacji przemysłowych i jakości.

Zanim do tego dojdzie, spółka będzie współpracować przy zaspokajaniu bieżących potrzeb. W tym celu Volvo Cars planuje pozyskiwać akumulatory z fabryki Northvolt w szwedzkim mieście Skellefteå, co ma mieć miejsce już za trzy lata.

źródło: www.volvocars.com