Volvo opuści ACEA

Volvo opuści ACEA

Grupa Volvo postanowiła opuścić szeregi ACEA, z powodu różnic w poglądach dotyczących samochodów elektrycznych.

ACEA to istniejące od 1991 Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, które stowarzysza 16 największych producentów samochodów, ciężarówek oraz autobusów. Stowarzyszenie pełni funkcję pośrednika między producentami a Unią Europejską, bezpośrednio wpływając na decyzję jej organów. W praktycznym zakresie, ACEA może być postrzegana jako grupa lobbingowa.

Nowo przegłosowana ustawa Parlamentu Europejskiego, która zakazuje sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 r., doprowadziła do różnic wśród członków oraz wewnętrznych debat, które zakończyły się opuszczeniem organizacji przez koncern Stellantis. Grupa Volvo postanowiła iść w ich ślady ogłaszając, że ich strategia znacząco różni się od założeń ACEA i wraz z końcem 2022 roku wypisze się z listy członków, stawiając na indywidualne podejście.

ACEA odniosła się do planów UE w sposób negatywny i podkreśliła, że tak dalekosiężne plany są bezcelowe. Natomiast Volvo zakłada wyprzedzenie planów UE i rozpoczęcia sprzedaży wyłącznie samochodów elektrycznych do 2030 roku.

źródło: www.volvocars.com