Volvo zasadziło las

Volvo zasadziło las

O planach posadzenia lasu w okolicach Kościeliska pisaliśmy już w styczniu tego roku, teraz pora napisać, że się udało!

Jest to efekt bożonarodzeniowej akcji mającej na celu zwrócenie uwagi Polaków na ochronę środowiska naturalnego. Akcja jest już stałą, grudniową tradycją Volva, w trakcie której salony oferują wypożyczenie choinek w donicach. W zeszłym roku zostało wypożyczonych 1300 drzewek. Po tym sukcesie Volvo postanowiło rozwinąć akcję i  oświadczyło, że na każde z wypożyczonych drzewek, posadzi 10 nowych w miejscu wyznaczonym przez internautów. Zatem, po krótkiej chwili z kalkulatorem i mapą, możemy się dowiedzieć że 13 000 drzewek pojawiło się w Dolinie Chochołowskiej, niedaleko Kościeliska.

Chcę gorąco podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Oprócz naszych partnerów, do sadzenia drzew przyczynili się wszyscy, którzy zgłosili się do naszych salonów i wypożyczyli choinkę w doniczce. Teraz my spełniliśmy obietnicę i zasadziliśmy 13 000 nowych drzew. To prezent, który zostawiamy kolejnym pokoleniom. Poza ekologicznymi deklaracjami, trzeba po prostu działać. I wspólnie z Państwem – właśnie to robimy.

Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland.

Teren nie został wybrany przypadkowo. Ten malowniczy, górski krajobraz ucierpiał z powodu halnych wichur w 2013 roku. A to co zostało wykończyły korniki. Na ratunek ruszył Polski Związek Zrzeszeń Leśnych, Ambasada Szwecji i Klub Gaja pod kierownictwem Volvo Cars Poland. Wspólnymi siłami posadzono świerki, jodły, buki i sosny.

Wczesna wiosna przed rozwinięciem się pąków to idealny czas na sadzenie nowych drzew. W tym roku warunki pogodowe są chłodne, da to nowym roślinom czas na zakorzenienie się w nowym miejscu, zanim wiosenne deszcze i letnie upały pobudzą rośliny do kolejnego wzrostu. Już po raz drugi sadzimy z Volvo Car Poland las w Tatrach Zachodnich. Tym razem wybrany został teren o powierzchnia ok. 2 ha po zniszczeniach w Witowie, w Gminie Kościelisko. Cieszymy się, że to właśnie tam zostanie odnowiony las, ponieważ miejsce to zostało mocno zniszczone na skutek silnego wiatru.

Jan Piczura, Kierownik Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi w Witowie.

źródło: www.volvocars.pl