Wewnętrzny system radarowy

Wewnętrzny system radarowy

Wiedzieliście, że od 1998 roku na terenie USA zmarło około 900 dzieci z powodu zamknięcia w nagrzanym samochodzie? Tylko dlatego, że rodzic o nim zapomniał? Volvo chce mieć pewność, że taka tragedia nigdy się nie powtórzy.

A przynajmniej nie w nowym EX90, w którym zamontowano wewnętrzny radar, który jest w stanie wykryć ruch w skali poniżej milimetra zarówno w kabinie jak i w bagażniku. Bez problemu wykryje ruch niemowlaka na tylnim siedzeniu, który nie jest sam w stanie przypomnieć o swojej obecności roztargnionemu kierowcy.

Czujniki znajdą się w podsufitce, lampkach i bagażniku. Jeśli wykryją ruch w momencie w którym kierowca usiłuje zamknąć pojazd, samochód pozostanie otwarty, a konsola wyświetli stosowną informację o tym co EX90 sądzi o pozostawianiu zwierząt w samochodzie. Poza tym, taka próba może uaktywnić klimatyzację, chroniąc zapomnianego pasażera przed chłodem lub gorącem, dopóki akumulator będzie wystarczająco naładowany.

Nikt celowo nie chce być rozproszony, czy zmęczony, ale wiemy, że to się może zdarzyć. Wszyscy jesteśmy ludźmi, a rozproszenie jest faktem. Dzięki najnowocześniejszej technologii wesprzemy Cię, gdy nie będziesz w najlepszej formie i pomożemy uniknąć przypadkowego pozostawienia członków rodziny lub zwierząt domowych w samochodzie, gdy go opuścisz. (…) Zawsze byliśmy liderem w dziedzinie bezpieczeństwa i chcemy nadal chronić życie, wyznaczając nowe standardy bezpieczeństwa w motoryzacji. Oznacza to również, że czujesz się bezpiecznie i masz spokój. Ten rodzaj emocjonalnego bezpieczeństwa pomoże ci w pełni cieszyć się życiem, a jednocześnie pomoże ci zapobiegać tragediom.

Lotta Jakobsson, starsza specjalistka ds. technicznych w zapobieganiu urazom Volvo Cars.

System będzie wprowadzony w tych krajach, w których częstotliwość 60 GHz, którą wykorzystuje radar, jest dopuszczona do użytku w samochodach. Volvo zapowiedziało, że system zostanie zamontowany we wszystkich nowych modelach, które zostaną zaprojektowane w przyszłości.

źródło: www.volvocars.com