Zielona energia na A2

Trwają przygotowania dokumentacji pod budowę dodatkowego pasa ruchu na autostradzie A2 między Łodzią i Warszawą. Bardzo istotną kwestią w tym przedsięwzięciu jest zaprojektowanie infrastruktury, która będzie zasilana energią odnawialną.

Inżynierowie są zobligowani do zaproponowania dwóch typów instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii) wraz z magazynami energii. Instalacja musi spełnić wymagania względem lokalizacji i efektywności działania (aby mogły pokryć większość zapotrzebowania przez infrastrukturę) oraz postarać się nie rozsadzić budżetu.

Zielona energia zasili, między innymi, nowe lampy LED, które zastąpią tradycyjne oświetlenie sodowe na węzłach, autostradach i MOP’ach. Nowe lampy umożliwią także sterowanie światłem na bieżąco, dzięki czemu przy mniejszym natężeniu ruchu lub gorszej pogodzie, lampy będą świeciły mocniej lub słabiej.

Nowy pas ruchu będzie miał długość prawie 90 kilometrów i pojawi się między węzłem Łódź Północ i Konotopa, co poprawi przepływ ruchu oraz bezpieczeństwo przejazdu.

źródło: www.gov.pl