Autonomiczne taksówki marki Volvo

Autonomiczne taksówki marki Volvo

Volvo Cars podpisało kontrakt na stworzenie eksperymentalnej sieci autonomicznych taksówek z DiDi Autonomous Driving, firmą specjalizującą się w platformach technologii mobilności. Dowodzi to faktu, że Volvo jest coraz częściej wybieranym partnerem biznesowym do tego typu przedsięwzięć.

Firma Volvo zobowiązała się dostarczyć samochody XC90 z pewnymi udogodnieniami umożliwiającymi osiągnięcie pełnej autonomiczność pojazdu, takimi jak automatyczne kierowanie i hamowanie. Pełna autonomia nie będzie jednak możliwa bez oprogramowania oraz dodatkowego sprzętu, który dostarczy firma DiDi. Mowa tutaj o zaawansowanej technologicznie platformie DiDi Gemini.

Głównym celem będzie stworzenie sieci Robotaxi działających w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Jest to jednak plan dalekosiężny, który będzie poprzedzony wieloletnimi testami, gwarantującymi bezpieczeństwo.

Strategiczna współpraca z DiDi Autonomous Driving jest kolejnym potwierdzeniem naszych ambicji bycia partnerem z wyboru dla wiodących światowych firm oferujących usługi przewozowe. Połączenie rozwijającego się programu robotaxi firmy DiDi z naszymi bezpiecznymi samochodami pozwala budować  zaufanie do autonomicznych przejazdów.

Håkan Samuelsson, dyrektor generalny Volvo Cars.

We współpracy z globalnymi liderami branży motoryzacyjnej wierzymy, że współdzielone, elektryczne i autonomiczne sieci pojazdów będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłych systemów transportu miejskiego, aby osiągnąć najwyższe standardy bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. DiDi Gemini, nasza nowa autonomiczna platforma sprzętowa, zawiera krytyczne ulepszenia sprzętowe z naszych testowych operacji obsługi pasażerów w Szanghaju. Dzięki wiodącej pozycji Volvo Cars w zakresie bezpieczeństwa z niecierpliwością czekamy na osiągnięcie nowych kamieni milowych w kierunku przyszłych usług transportu autonomicznego.

Bob Zhang, dyrektor generalny DiDi Autonomous Driving i CTO w Didi Chuxing.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz kiedy Volvo wspiera rozwój taksówek bez taksówkarzy. W 2020 roku firma dostarczyła samochody XC60 do Szanghaju, gdzie prowadzone są jazdy próbne pod czujnym okiem inżynierów oraz kierowców kontrolnych. Dowodzi to zaangażowania Volvo w tego typu projektach oraz faktu, że partnerzy biznesowi wolą postawić na bezpieczeństwo, kiedy mają do czynienia z samochodami, które decydują same za siebie.

źródło: www.volvocars.pl