Warning: Trying to access array offset on false in /home/server602317/ftp/wp/wp-content/plugins/schema/includes/integrations/amp.php on line 29
Kiedy trzeba zwolnić na autostradzie? - Oferta - Dealer - Volvo - Tychy
Aktualności w Prawie

Kiedy trzeba zwolnić na autostradzie?

Niestety, czasami zdrowy rozsądek i znajomość prawa drogowego nie wystarczy by odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje szereg czynników, które mogą sprawić, że zarządca drogi postawi na środku autostrady znak o ograniczeniu prędkości, którego musimy bezwzględnie przestrzegać.

Okazuje się, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zwiększenie dopuszczalnych prędkości na autostradach i drogach ekspresowych 12 lat temu. Większość dróg nie umożliwia jazdy z ustaloną prędkością maksymalną, co prowadzi do spowalniania kierowców znakami.

Przypomnijmy, że aktualne limity prędkości są następujące:

Pojazdy do 3,5 ton:

  • Na autostradzie: 140 km/h
  • Na drodze ekspresowej (dwa pasy): 120 km/h
  • Na drodze ekspresowej (jeden pas): 100 km/h

Pojazdy powyżej 3,5 ton:

  • Zawsze i wszędzie (o ile to autostrada lub droga ekspresowa i o ile nie ma wspomnianych ograniczeń dodatkowych) – 80 km/h

Autobusy:

  • Na autostradach i drogach ekspresowych, o ile spełniają warunki techniczne: 100 km/h

Jednakże nie możemy poruszać się z maksymalną prędkością jeśli na drodze nie ma pasa awaryjnego, lub krzywizna drogi jest zbyt duża (zarówno horyzontalnie jak i wertykalnie). Dodatkowo, musimy zwolnić jeśli każą tak wymogi środowiskowe, lub istnieje ryzyko że za bardzo hałasujemy. Oczywiście największe ograniczenia są w tunelach z powodów bezpieczeństwa.

Istnieją także ograniczenia tymczasowe, związane z zabezpieczeniami wypadków lub pracami drogowymi. Co mniej oczywiste, prędkość może zostać ograniczona z powodu pogorszenia się szorstkości nawierzchni lub z powodu silnych wiatrów. Jest to nowe ograniczenie wprowadzone na początku 2022 roku.

Niezależnie od znaków, zawsze należy dostosować prędkość do warunków atmosferycznych, stanu drogi jak i pojazdu oraz natężenia ruchu, tak aby kierowca miał pełne panowanie nad pojazdem. Przypominamy także o zachowaniu odpowiednich odstępów między pojazdami. Przy 100 km/h należy zachować minimum 50 metrów, przy 120 km/h – 60 metrów, a przy 140 km/h – 70 metrów.

źródło: www.gov.pl

MuscleCars

Recent Posts

Volvo EX30 – najlepszy samochód miejski 2024 roku na świecie

Światowy sukces najmniejszego z gamy samochodów Volvo, w pełni zelektryfikowanego modelu EX30. Model został zaprezentowany…

4 tygodnie ago

„Wybuchowe” place budów

Pociski artyleryjskie, moździerze i granaty: z takimi wspomnieniami wojennej przeszłości można się spotkać podczas budowy…

4 tygodnie ago

Volvo Car Poland – rekordowy udział w rynku i liczba rejestracji w 2023 roku

W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 12,5 tys. samochodów Volvo, co zwiększyło udział firmy w rynku…

2 miesiące ago

Ulepszenia samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz standaryzacja nazw w Volvo Cars

Idąc z duchem trwającej obecnie transformacji w kierunku bycia producentem wyłącznie samochodów elektrycznych do 2030…

2 miesiące ago

Przetargi zaplanowane do ogłoszenia w 2024 r.

Aż 215 km - tyle wyniesie łączna długość odcinków dróg, na które w tym roku…

4 miesiące ago

EM90 – nowy minivan klasy Premium

MPV (Multi Purpose Vehicle) to samochód wielofunkcyjny, który w zależności od aranżacji wnętrza może pełnić…

6 miesięcy ago