Mogę zamontować neony?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., które jasno określa jakiego typu światła są niezbędne i/lub dozwolone do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Niestety, po prawie 50 stronach lektury, odkryjemy że rozporządzenie nie obejmuje oświetlenia o funkcji czysto estetycznej, w tym także neonowym.

Jest to argumentowane tym, że świecące na niebiesko lub czerwono światła, umieszczone na podwoziu samochodu, mogą skutkować masowym zjeżdżaniem na pobocze co bardziej uważnych kierowców. Mowa tutaj także o kolorowych żarówkach w światłach pozycyjnych oraz nad tablicą rejestracyjną. Za takie wprowadzanie w błąd dostaniemy mandat od 20 do 500 zł, a jeśli policjant nie będzie w humorze, to pożegnamy się również z dowodem rejestracyjnym.

Natomiast istnieje możliwość używania neonów poza obszarem dróg publicznych, więc możemy ich używać na zlotach i imprezach zamkniętych. Bez konfliktu z prawem możemy także zamontować sobie światła w środku pojazdu oraz w bagażniku.