Piesi zawsze pierwsi

Pojawił się nowy projekt ustawy, zapewniający dodatkową ochronę dla pieszych przechodzących przez jezdnię. Na ten moment kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych mają nakaz zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszemu, który już znalazł się na przejściu.

Wedle nowych przepisów, kierowcy będą musieli obowiązkowo zmniejszać prędkość i ustępować pierwszeństwa pieszemu dopiero wchodzącemu na przejście. 

Co za tym idzie, kierujący pojazdem oprócz obserwowania samego przejścia, będzie zmuszony badać całą okolicę i zastawiać się, który z pieszych być może, ewentualnie, prawdopodobnie będzie chciał z przejścia skorzystać. A wtedy będą musieli go przepuścić, o ile w czasie rozważań nie wjadą nikomu w bagażnik. 

Czy to oznacza, że piesi mogą wchodzić na przejście bez patrzenia? Lepiej nie pytać. Wiadomo jednak, że w trakcie przechodzenia nie mogą korzystać z telefonu, ani innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który ograniczy ich pole widzenia. Tę zasadę także wprowadzą nowe przepisy.

Dokładna data wprowadzenia przepisów nie jest znana