Postępy na S3!

Postępy na S3!

Droga ekspresowa S3 na Dolnym Śląsku prowadzi od Bolkowa do Kamiennej Góry. Górzysty teren wymaga zbudowania dwóch tuneli, TS-32 o długości 320 metrów oraz TS-26 o długości 2300 metrów. Ten ostatni właśnie został ostatecznie wydrążony.

Prace nad TS-26 rozpoczęły się w grudniu 2020 roku od strony południowej. Składa się on z dwóch naw dla ruchu pojazdów – wschodniej o długości 2 301,88 m i zachodniej o długości 2 272,2 m. Znajdziemy w nim aż osiem przejść ewakuacyjnych i jeden przejazd awaryjny w samym jego środku. Do jego drążenia zastosowano technologię NATM (.pl. Nowa Austriacka Metoda), która polega na wykorzystaniu samonośności góry. Dzięki temu wykorzystuje się naturalne rozkłady naprężeń skał, co znacząco ułatwia i przyśpiesza budowę.

Kolejnym elementem będzie zabezpieczenie całego wyrobiska. Potem nastąpią pracę związane z wykończeniem tunelu i ostateczne otwarcie go dla ruchu.

Z kolei prace nad tunelem TS-32 są wykonywane w technologi Cut&Cover. Oznacza to, że  tunel powstaje w otwartym wykopie, gdzie stawiana jest teraz żelbetowa konstrukcja.

Szacuje się, że cała trasa zostanie udostępniona kierowcom w pierwszej połowie 2024 roku.

źródło: www.gov.pl