Volvo EX30 – najlepszy samochód miejski 2024 roku na świecie

Volvo EX30 – najlepszy samochód miejski 2024 roku na świecie

Światowy sukces najmniejszego z gamy samochodów Volvo, w pełni zelektryfikowanego modelu EX30. Model został zaprezentowany na New York International Auto Show i zdobył wyróżnienie w konkursie World Car of The Year 2024.

EX30 pokonał silną konkurencję i zdobył tytuł Światowego Samochodu Miejskiego Roku 2024. Najmniejszy SUV w historii Volvo został nominowany przez jury w trzech kategoriach spośród 38 nominacji z całego świata.

Tytuł najlepszego na świecie samochodu miejskiego dla Volvo EX30 jest powodem do ogromnej dumy oraz solidnym dowodem słuszności naszej ambitnej strategii elektryfikacji.” – skomentował Jim Rowan, Prezes Volvo Cars – „Reakcja klientów na Volvo EX30 przerosła nasze oczekiwania i potwierdza, że jest to idealny samochód na dzisiejsze czasy, kiedy coraz więcej klientów przechodzi na elektryki. Jestem przekonany, że ten najmniejszy w rodzinie Volvo SUV w znaczący sposób przyczyni się do naszego wzrostu w tym roku i w latach kolejnych.”

Model ten został wprowadzony latem ubiegłego roku i od początku zdobywa uznanie.

Zdobył już kilka ważnych nagród, w tym Samochód Roku magazynu The Sun, nagrodę dla małego SUV-a/Crossovera roku od Sunday Times oraz tytuł Eco Warrior of the Year magazynu Top Gear.

Volvo EX30 to ważny dodatek do gamy produktów, która obejmuje również pojazdy hybrydowe typu plug-in i mild hybrid w różnych segmentach. Są to ważne ogniwa w procesie transformacji Volvo Cars i celu firmy, jakim jest sprzedaż do 2030 roku wyłącznie samochodów elektrycznych.

Model  EX30 szybko stał się ogromnym hitem wśród klientów od chwili jego premiery. Analiza dotychczasowych zamówień sugeruje, że będzie to jeden z najlepiej sprzedających się modeli Volvo w tym roku.

Najmniejszy SUV, jaki kiedykolwiek wprowadził na rynek Volvo, oparty jest na platformie opracowanej specjalnie dla pojazdów elektrycznych.

Oprócz zerowej emisji spalin, skupiono się na minimalizacji emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia pojazdu, począwszy od produkcji.

 Kupujący Volvo EX30 mogą wybierać spośród trzech napędów elektrycznych:

  • Single motor o mocy 200 kW (272 KM) i akumulator o pojemności 51 kWh.
  • Wersja Single motor o zwiększonej pojemności akumulatora do 69 kWh.
  • Model Twin Performance o mocy 315 kW (428 KM) i akumulatorze o pojemności 69 kWh. Samochód ma zasięg do 476 km, a akumulator można naładować od 10 do 80 procent w nieco ponad 25 minut.

źródło: media.poznajvolvo.pl