Ćwiczenia trwają

Po ćwiczeniach w Tarczynie przyszła kolej na obserwacje ćwiczeń służb ratowniczych w województwie opolskim (obwodnica Niemodlina), podkarpackim (na drodze ekspresowej S19), oraz dolnośląskim (na drodze ekspresowej S3).

Ćwiczenia w dalszym ciągu szlifują umiejętności praktyczne służb ratowniczych i porządkowych, takich jak państwowa i ochotnicza straż pożarna, policja, pogotowie oraz lotnicze pogotowie ratunkowe. Sprawdzano jak służby radzą sobie podczas udzielaniu pomocy ofiarom wypadków masowych oraz weryfikowano przepisy, które ustalają zasady i przepisy kooperacji służb między sobą.

Idealnym do tego terenem są świeżo powstałe, ale jeszcze niedopuszczone do ruchu drogi ekspresowe. Dzięki temu służby mają możliwość zapoznania się z przydatną w takich wypadkach infrastrukturą drogową, jak szybko rozbieralne bariery i bramy awaryjne.

Przy okazji ćwiczeń, GDDKiA apeluje do wszystkich kierowców, aby na widok wypadku przy których nie ma służb ratowniczych, zatrzymali pojazd w bezpiecznym miejscu i natychmiast wezwali pomoc (najlepiej dzwoniąc pod numer 112). Powinni także przystąpić do udzielenia pomocy poszkodowanym, mając jednak na uwadze własne bezpieczeństwo. Jeśli natomiast do wypadku już dojechali ratownicy, instrukcja jest prosta – nie gap się i nie zwalniaj bez potrzeby. Dla dociekliwych: gapienie się nie jest potrzebą.

Pamiętajmy także, o konieczności utworzenia korytarza życia!

źródło: www.gov.pl