Koniec ze stereotypami

Koniec ze stereotypami

Z pewnością wielu czytelników kojarzy chińskie fabryki z ogromnymi budynkami i z tysiącami kominów. Te z kolei produkują smog, przez który trzeba się przedzierać przy pomocy łopaty. Nie jestem pewien czy tak jest, bo nigdy tam się nie przedzierałem, natomiast wiem, że opisanego widoku nie uświadczymy spoglądając na największą fabrykę Volva w Chinach, a dokładniej w Chengdu.

Tamtejsza fabryka do tej pory wykorzystywała 70% energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, aczkolwiek zarząd Volva stwierdził, że jest to trochę za mało i byłoby miło podnieść tę wartość o jakieś 30%, jeśli nie da się więcej. Tak też się stanie, ponieważ została podpisana nowa umowa na dostawę energii elektrycznej, przez co emisja CO2 przez fabrykę w Chengdu zmniejszy się o 11 000 ton rocznie.

Wedle umowy, 65% energii elektrycznej będzie pochodziło z elektrowni wodnych, a pozostała część zostanie wyprodukowana przez chińskie słoneczko i wiatr. Projekt uzyskał aprobatę chińskiego rządu, który zamierza skończyć z uciążliwym stereotypem i skupić się na projektach związanych z energią odnawialną.

Naszą ambicją jest zmniejszenie naszego śladu węglowego poprzez konkretne działania. Zapewnienie dostaw całej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych dla naszej największej fabryki w Chinach jest znaczącym kamieniem milowym i podkreśla nasze zaangażowanie w podejmowanie działań pro środowiskowych.

Javier Varela, szef operacji przemysłowych i jakości

Po zmianach w Chengdu, 80% energii wykorzystywanej przez fabryki Volvo Cars będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Będzie to możliwe, ponieważ wszystkie europejskie fabryki są zasilane zieloną energią już od 2008 roku.

W tym miejscu należy wspomnieć o fabryce w Skövde, która stała się całkowicie neutralna dla klimatu w 2018. W tym samym roku w fabryce w Gandawie zainstalowano 15 000 paneli słonecznych. Dzięki temu energia słoneczna po raz pierwszy w historii Volva zasiliła globalną sieć produkcyjną.

Podsumowując, mamy kolejny dowód na to, że dbanie o planetę nie zależy jedynie od tego co wychodzi z rury wydechowej samochodu. Równie ważne jest to co wychodzi z kominów fabryki w trakcie montowania tejże rury.

Źródło: www.volvocars.pl