Ulepszenia samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz standaryzacja nazw w Volvo Cars

Ulepszenia samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz standaryzacja nazw w Volvo Cars
Volvo EC40 and Volvo EX40

Idąc z duchem trwającej obecnie transformacji w kierunku bycia producentem wyłącznie samochodów elektrycznych do 2030 roku, Volvo Cars standaryzuje nazwy modeli samochodów w pełni elektrycznych. Zunifikowane nazwy modeli ułatwią klientom poruszanie się po gamie produktowej Volvo.

Nazwy modeli w pełni elektrycznych XC40 Recharge i C40 Recharge zostają zastąpione kolejno EX40 i EC40, co odpowiada nazewnictwu w pełni elektrycznych: EX30, EX90 i EM90. Nazwa XC40 pozostaje zarezerwowana dla opcji z napędem spalinowym. Zmiany dotyczą również usunięcia oznaczenia Recharge z modeli hybryd plug-in, które od teraz będą oznaczane sufiksem T6 lub T8, oznaczającym poziom mocy.

W ubiegłym roku samochody w pełni elektryczne stanowiły 16% globalnych wolumenów sprzedaży, co oznacza wzrost o 70% w porównaniu z rokiem 2022. Modele EX30, EX90 i EM90 wyjadą na drogi w tym roku, co spowoduje, że w portfolio produktowym Volvo liczba w pełni elektrycznych modeli wzrośnie do pięciu, a wkrótce mają je wzbogacić kolejne, nowe modele.

„Standaryzacja nazw naszych pierwszych elektryków i ich ujednolicenie z resztą portfolio samochodów elektrycznych uprości naszym klientom analizę rozwijającej się oferty, co istotne ponieważ jednocześnie będziemy odświeżać ofertę samochodów hybrydowych” – mówi Björn Annwall, chief commercial officer and deputy CEO.

Volvo wprowadza równocześnie nowy pakiet oprogramowania Performance dla wariantów Twin Motor modeli EX40 i EC40 oraz aktualizację dla poprzedniego roku modelowego. Pakiet oprogramowania Performance, który zwiększa moc o 25 kW dla szybszego przyspieszenia, obejmuje również unikalne mapowanie pedału wpływające na szybszą reakcję na gaz oraz unikalny tryb jazdy Performance odblokowujący pełne 325 kW.

Oprogramowanie Performance będzie oferowane na wybranych rynkach jako opcjonalny pakiet aktualizacji za pośrednictwem aplikacji Volvo Cars i dostępne przy zamawianiu nowego samochodu. Kierowcy samochodów C40 i w pełni elektrycznych XC40 Recharge z poprzedniego roku modelowego (2024) będą mieć możliwość zakupu i pobrania oprogramowania z poziomu kanapy.

Volvo inwestuje także w rozwój samochodów hybrydowych. Wersje benzynowe mild hybrid B5 modeli XC60 i XC90 mają teraz bardziej wydajny cykl spalania, co ma zmniejszyć emisję CO2  i zmniejszyć zużycie paliwa o około 4% w przypadku XC60 i około 2% w przypadku XC90 na podstawie cyklu WLTP.

Ponadto EX40, EC40 i XC40 będą również dostępne w wersji Black Edition, po sukcesie XC60 Black Edition wprowadzonego w zeszłym roku. Modele Black Edition są polakierowane w kolorze Onyx Black, mają czarne logo marki, 20-calowe pięcioramienne felgi o wysokim połysku oraz wykończenia wnętrza z mikrotechu lub tekstylnego włókna węglowego.

źródło: media.poznajvolvo.pl