Nowe znaki na drogach

Nowe znaki na drogach

2 grudnia uchwalono przepisy wprowadzające nowe znaki na drogach ekspresowych, nowe znaki informacyjne, oraz całkiem nowe informujące o punktach ładowania pojazdów elektrycznych.

Kierowcy samochodów elektrycznych od dzisiaj powinni zwracać uwagę na znak D-23b, który wskazuje stację benzynową wyposażoną w punkt ładowania, oraz znak D-23c, oznaczający indywidualny punkt ładowania. Warto wspomnieć, że GDDKia planuje budowę 55 stacji ładowań pojazdów elektrycznych na MOP-ach. Rozstrzygnięto już przetargi na ich budowę na autostradach A1, A2 i A4 oraz na drogach ekspresowych S3, S7 i S8.

D-23b
D-23c

Aby uporządkować znaki informujące o stacji benzynowej, stojącej przy restauracji za którą znajduje się warsztat samochodowy, postanowiono zastosować zbiorcze tablice informacyjne, czyli znak D-34b. Dzięki temu w prosty i czytelny sposób od razu dowiemy się co czeka nas na trasie i jak daleko dany obiekt się znajduje.

D-34b
D-34b z oznaczeniem odległości

Na drogach ekspresowych znajdziemy znaki podobne do tych, które do tej pory widywaliśmy wyłącznie na autostradach. Chodzi o znaki F-14f, F-14e i F-14d, które informują o zbliżającym się pasie prowadzącym do wyjazdu z drogi ekspresowej (pas wyłączenia).

Znaki F-14f, F-14e i F-14d

Z tych nowości nie cieszą się jedynie osoby zdające na prawo jazdy w przyszłym roku, niestety kochani, doszło wam kilka nowych pytań.

źródło: www.gov.pl