Obwodnica Oświęcimia

Uzyskano już wszystkie zgody na budowę obwodnicy Oświęcimia (DK 44), która będzie integralną częścią drogi ekspresowej S1 między Mysłowicami a Bielsko-Białą. Pozostaje tylko udostępnić plac budowy wykonawcy, co będzie miało miejsce w najbliższych dniach.

Obwodnica będzie dwujezdniową, dwupasową drogą ruchu przyśpieszonego o długości 9 kilometrów. Będzie wyposażona w systemy oświetlające, odwadniające i zabezpieczające ruch drogowy.

Główną trudnością było zaprojektowanie odcinka drogi przebiegającego w okolicach obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, ponieważ od 1979 roku znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt musiał zatem spełnić szereg wymogów o szczególnym traktowaniu tego terenu i zostać zaaprobowany przez ekspertów wskazanych przez UNESCO.

Inwestycja wynosząca 467 mln złotych brutto, wydłuży drogę S1 do 135 kilometrów długości, która będzie stanowić ekspresowe połączenie biegnące od przejścia granicznego w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1. Całość zostanie zakończona w kwietniu 2024 roku.

źródło: www.gov.pl